pescuit la Chiala (Cheala) Calarasi

Aceasta sectiune este dedicata pescuitului in diverse locatii cu sau fara taxa de pescuit.

pescuit la Chiala (Cheala) Calarasi

Mesajde ionescu » Lun Mar 24, 2014 5:52 pm

buna ziua,
am dat curs tentatiei de a pescui la Chiala-Calarasi, in urma unor comentarii f bune postate de pescari si am plecat pe 19.03.2014 la pescuit la Chiala; balta f frumoasa, totul curat in zona, locuri de relaxare,banci,pontoane,urma sa fiu multumit de pescuit; in primele ore au aparut pe apa, rar,carasi morti,spre orele pranzului cred ca au fost cativa zeci de carasi (cam la 200-300 gr)morti;mai aparea cate unul cam ametit langa mal iesea de cateva ori la suprafata si apoi plutea cu burta in sus;am intrebat paznicul (cand am plati taxa) ce se intampla si ni s-a spus ca “este prea mult peste in apa”; cu toate ca am prins 5 carasi cam de 350-500 gr, i-am dat pentru ca sincer nu ma mai tenta sa ii consum, iar pandarul s-a facut nevazut; oricum pacat de situatie si mai ales ar trebui sa stim si noi de ce mureau atat de multi pesti; oricum nu de inghesuiala;consider ca ar fi interesant sa stiti si voi!
ionescu

Re: pescuit la Chiala (Cheala) Calarasi

Mesajde viorelb73 » Mar Apr 01, 2014 2:03 pm

Poate din cauza namolului, daca este o balta fara izvoare proprii oxigenaea este slaba si se poate sa moara pestii (mai ales ca au iernat in namol).
O a doua situatie ar putea fi din cauza vreunei otravi aruncate in balta de "oameni de bine", cum s-a intamplat acum ceva ani in urma la Fundata (au aruncat ciobanii pe gheata o alifie de tratat ranile la oi - tomocsan se numeste - si in primavera, cand s-a dezghetat apa, au murit toti pestii din balta.
Sau ar putea fi prezent vreun parazit care afecteaza pestii ... cine stie!!!
Oricum, este bine ca nu ati consumat capturile!!!

Respect
viorelb73
Site Admin

Înapoi la Pescuit in amenajari piscicole, lacuri si balti